AR-GE MERKEZİ ÇALIŞANLARI İÇİN PATENT EĞİTİMİ

Grup Ofis Marka Patent olarak Renta Elektrikli Ev Aletleri firmasına özel “AR-GE MERKEZİ ÇALIŞANLARI İÇİN PATENT EĞİTİMİ” gerçekleştirdik.

Eğitimin ilk oturumunu Gizem Teke Karslı; ikinci oturumunu ise Sevda Kalyoncu gerçekleştirdi. Eğitimin ilk oturumunda fikri ve sınai mülkiyet haklarına ilişkin genel bir bilgilendirme yapıldıktan sonra patent ve faydalı model süreçleri anlatıldı ve patentlenebilirlik kriterleri üzerine yapılan detaylı analiz ile ön araştırmanın önemi vurgulandı. İkinci oturumda ise patent araştırma stratejisinin belirlenmesi için izlenecek yollar tartışıldı, patent araştırmasında kullanılan ücretsiz veri tabanları ve bu veri tabanlarının kullanımına ilişkin bilgiler verildi. Türk Patent ve Marka Kurumu, Avrupa Patent Ofisi, Amerika Marka ve Patent Ofisi, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü ve Google patent veri tabanlarında nasıl araştırma yapılacağı ve patent başvurularının mevcut durumlarının kontrolünün nasıl yapılacağı anlatıldı.

Ayrıca patent verilerinden neden faydalanmak gerektiğine ve bunun hangi yollarla yapılabileceğine değinildi ve buna bağlı olarak AR-GE patent stratejilerine ilişkin öneriler sunuldu.

  

Başlangıç Zamanı

9:00 am

Mart 19, 2021

Bitiş Zamanı

3:00 pm

Mart 19, 2021